Havárie EDGE 540 a malá úvaha o řízení rádiem

Ani nevím, jak začít. V sobotu 15.4.06 jsme měli malou brigádu na letišti v Brně - Medlánkách a po práci následovala zábava - létání. Nejprve jsem letěl se SEVERE 3D, naprosto bez problémů, bez jediné známky rušení. Po startu s EDGE jsem odlétal několik obratů, když při výletu z Kubánské osmy, v poloze zhruba 45 st. vůči zemi najednou přešel přijímač FP R-138 DP do režimu fail-safe. Motor zůstal na volnoběhu a bylo zřetelně vidět, jak model díky nastavenému mírnému natažení ještě nepatrně změnil polohu vůči zemi. S kniplem výškovky nadoraz na nataženo jsem jenom sledoval, jak se EDGE zaryl do země...

Pro masochisty jedna fotečka:

 

 

Křídla celkem OK, trup až za kabinu neexistuje. Ještě nejsem na 100% rozhodnutý, jestli to budu opravovat. Při mém nedostatku volného času to bude práce na celou zimu.

Ten samý den došlo na Medlánkách ještě ke dvěma haváriím. Všichni "postižení" jsme měli RC soupravu na 40 MHz a všichni jsme zažili dlouhé, několikavteřinové rušení.

 

Podotýkám, že jsem při létání na 40 MHz neměl nikdy sebemenší problém a s rušením jsem se prakticky nikdy nesetkal. U modelů se snažím vždy dělat instalaci tak, abych měl pocit, že pro bezpečnost daného modelu dělám maximum. EDGE měl dvě baterky zapojené do přepínače Accu switch a PCM přijímač. Veškeré kabely byly kroucené. Při dosahové zkoušce u nového modelu jsem se pořádně prošel.

 

Po havárii EDGE jsem se začal intenzívně zabývat myšlenkou, zda nový vysílač, který si letos plánuji pořídit, bude opět na 40 MHz a nebo přejdu do pásma 35 MHz. Druhá volba s sebou samozřejmě přináší problém s přijímači. Za dobu modelaření jsem nashromáždil větší množství přijímačů, které nepůjde použít a které jsou za reálné ceny prakticky neprodejné.

Prostudoval jsem všechny dostupné podklady, stará vlákna na diskusi Mojehobby, pročetl jsem všeobecné oprávnění č. VO-R/15/08.2005-27 a prostudoval národní kmitočtovou tabulku, vyslechl mnoho rad kamarádů. Informace a myšlenky lze shrnout do následujících bodů:

Po všech diskusích a úvahách se kloním k nákupu vysílače v pásmu 35 MHz. Současně s ním budu muset koupit i nějaké přijímače. Zatím to vypadá na dosti ekonomickou, ale plně vyhovující variantu: Futaba FX-18 V.2 v pásmu 35 MHz a přijímače Futaba FP R-138 DF.

 

Havarovaný přijímač z EDGE je sice plně funkční, ale pro jistotu jsem ho i s krystalem zaslal do značkového servisu Futaba ke kontrole. Mou starou Futabu FF7 nejspíš podědí syn Aleš, který s ní bude řídit malé "šoky" a modely aut.