Nový vysílač FUTABA FX-18 v.2

Původně jsem sice chtěl koupit FUTABU FF-9 Super, ale protože po havárii EDGE přecházím z pásma 40 MHz do pásma 35 MHz (hromadu peněz utratím za nové příjímače), zvítězila nakonec tahle ekonomická varianta. Jsem sice zvyklý na palcovku FF-7, ale protože řídím spíše "pultovým způsobem" (tj. kniply držím mezi palcem a ukazovákem), pořídil jsem si k rádiu i pult.

 

 

Před nákupem jsem podrobně prostudoval dostupné manuály a přesvědčil se, že mi bude FX-18 vyhovovat. Protože jsem se shodou různých náhod stal držitelem svahového speciálu F3F Sting, potřebuji, aby vysílač umožňoval následující funkce:

Kromě mixu "výškovka - vztlakové klapky" má FX18 všechny ostatní potřebné funkce již pevně naprogramovány a tak není žádný problém pro chybějící funkci použít volný mix s využitím možnosti řetězení. A to ještě zůstávají nepoužité dva zbývající  volné "V" mixy a jeden volný "X" mix. Jediné, co mi trošku vadí je, že nepůjde pro Butterfly nastavit necitlivé pásmo dráhy kniplu pro kanál plynu (to jde jen u flaperonů) a ani nejde mix Butterfly  třeba pro normální let vypnout přepínačem.

 

To, že FX-18 umí u volných mixů přiřadit slave kanálu trim master kanálu a dále že umí řetězit mixy dělá z tohoto levného vysílače soupeře i pro vysílače cenově o třídu výše. Podmínkou je ale chuť si trošku pohrát při programování. Nadruhou stranu omezuje uživatele fakt, že řetězení mixů nejde vypnout. Pokud tedy máme např. křidélka ovládána dvěma servy, není jednoduché do nich namixovat volným mixem třeba vztlakové klapky (pokud máme "čtyřklapkové křídlo" a kvůli konfiguraci nejde pro tuto funkci použít přímo mix flaperon). Výchylka vztlakových klapek se u jednoho serva přidává správným směrem, u druhého však, bohužel obráceně...  Z tohoto důvodu nepůjde u Stinga v zatáčkách přivztlakovávat celou odtokovou hranou křídla, ale jen vztlakovými klapkami. Pokud by někdo používal  FX-18 pro ovládání podobného modelu se čtyřklapkovým křídlem, budu vděčný za každou radu nebo připomínku.

 

Pro motoráka budu potřebovat kromě běžných funkcí pouze mix pro dvě serva na výškovku, což jde snadno udělat jedním volným "V" mixem. Pokud ho nakombinuju s "X" mixem, jde naprogramovat i mix, který je nazýván "ailvator" (křidélka namixovaná do polovin výškovky).

 

Vysílač jsem rozšířil o jeden tahový potenciometr pro samostatné ovládání vztlakových klapek (kanál 5). Dále jse osadil napravo jeden třípolohový krátký přepínač pro ovládání funkcí TRIM1 a TRIM2, jeden dvoupolohový dlouhý přepínač pro vypínání volného mixu pro zmíněné přivztlakovávání v zatáčkách a nalevo jeden krátký dvoupolohový přepínač pro vypínání mixu křidélka - směrovka. Na středový panel jsem doplnil krátký dvoupolohový přepínač pro neproporcionální ovládání kanálu č. 8 (brzdící padák u Spirita, podvozek,...). Plánuji ještě doplnit nalevo jeden dlouhý dvoupolohový přepínač pro přepínání dvojích výchylek a na středový panel dlouhý dvoupolohový přepínač bez aretace pro přepínání učitel - žák.