Virtuální létání F3F

Létání na svahu je krásné, ale dosud k tomu byl potřeba slušný kopec a hlavně přiměřený vítr vhodného směru. Protože poručit větru pořád ještě nedokážeme, končí bohužel skoro všechny dlouhodobě plánované soutěže F3F neslavně. Většinou je z toho dostaveníčko na svahu a společné čekání na vítr okořeněné snahou některých odvážných jedinců o pár zatáček... To je také důvod, proč už náš klub nepořádá svahové soutěže. Ne, že by u nás v Brně upadalo svahové létání - řekl bych že právě naopak, ale je to spíš létání na základě okamžitého rozhodnutí na základě aktuálních větrných podmínek. A bez nervů a bez čekání na vítr.

Poslední dobou se roztrhl pytel se soutěžemi ve virtuálním létání svahových soutěží F3F. Po úvahách, že by to mohla být cesta jak si zkrátit čekání na jaro a současně trochu potrénovat jsem stáhl instalaci simulátoru CRRCSIM verze 1.4.5  z http://obor.free.fr/Logiciels/crrcsim.html?dir=Logiciels (je k dispozici zdarma). Simulátor jsem nainstaloval a úspěšně rozchodil na svém domácím PC, přičemž ovládání simulátoru jsem svěřil starému známému ovladači Gamebird. Zpočátku jsem ohrnoval nos nad úrovní grafiky a nad chováním modelu při havárii (jako z gumy). Později jsem zjistil, že samotná simulace letu modelu je v určitém smyslu docela věrná a hlavně, že při čisté pilotáži model skutečně zrychluje a tak má smysl i létání na čas a závodění. Na výsledný čas má tedy kromě délky dráhy velký vliv i způsob prolétnutí zatáčkou. Jak se později ukázalo, velké problémy dělá při létání orientace v terénu, ale to je problém všech dostupných simulátorů a navíc se dá téměř eliminovat tréninkem. Pilotáž je celkem náročná i z důvodu simulace účinku větru - model je neustále snášen směrem ke kopci a proto se podaří dost často přelétnout pomyslnou bezpečnostní linii a nebo i havarovat. Zatáčka ke svahu končí spolehlivě nárazem o svah.

Jedná se o jakousi nástavbu staršího jednoduchého simulátoru CRRCSIM, kde se létá i s motorovými modely na rovině. Verze pro F3F má scenérii mořského útesu na pobřeží, kde jsou navíc zobrazeny báze. Program se sám chová jako celá banda pořadatelů závodů - odpočítá vám pracovní čas pro první průlet bází, "zvoní" na bázích, jiným tónem "bručí" při narušení bezpečnostní linie pro létání (a počítá trestné body), průběžně zobrazuje čas průletu mezi bázemi, čas strávený při otočce, délku dráhy strávené za bází, celkový čas průletu a okamžitou rychlost. Počítá průlety a po posledním průletu zobrazí přehledný souhrn všech údajů pro všechny průlety a celkové údaje za celý let. Je možno nastavit v širokém rozsahu rychlost větru a také je možno vybrat model. 

Nedávno jsem simulátor přinesl ukázat na notebooku na klubovou schůzku a od té doby téměř každý čtvrtek probíhají klubové přebory ve virtuálním létání F3F. Notebook pro lepší přehled připojujeme S-video kabelem do velké televize.

klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení  klikni pro zvětšení

Pro vyhodnocení výsledků používáme excelovskou tabulku:

 Klikni pro zvětšení

Když někdo potřebuje doma obhájit, proč dorazil dom až po půlnoci, máme pro takové případy následující omluvenku:

Klikni pro zvětšení!

Nejčastěji jsme létali s jediným vhodným modelem, který byl součástí instalace a to K2-F3F. Na stránce http://www.thuro.at/programme2.htm#Neue%20Modelle  se mi podařilo stáhnout další modely, ale všechny nové větroně se chovaly tak, že při novém startu model jakoby nebyl hozen - pouze leží na zemi a mezitím čas běží... a nic. Chtěl jsem udělat radost kolegovi, který létá v reálu se Stingem a tak jsem popátral čím by to mohlo být. Zjistil jsem, že v souboru k2-f3f.air se oproti souboru sting.air nachází navíc následující řádky:

initial_altitude 5 Starting altitude of airplane in feet
initial_theta 0 Starting pitch of airplane in degrees
initial_velocity 25 initial velocity handlaunch 
initial_psi 270

Napadlo mne řádky prostě překopírovat do stejného místa *.air souboru Stinga a výsledkem je opravdu Sting, který startuje stejně jako K2-F3F. Od té doby létáme jen se Stingem.

Aby se nelétalo jen virtuálně na svahu, občas se v klubovně objeví i jiné simulátory (AFP, EasyFly...) a poslední dobou i skutečné létací aparáty:

Klikni pro zvětšení Klikni pro zvětšení Klikni pro zvětšení

autor: Laďas

www.ladas.xf.cz