Loďky

Protože nejen letadly modelář jest živ, zatoužily naše děti po lodičkách. Ta s hrdým nápisem Turbo Diesel Engines byla koupena při jedné z mých služebních cest v Plzeňském modeláři jako volný model s motorkem, který nevydržel ani hodinu provozu.

Ta druhá loďka je koupená jako polotovar. Obě loďky jezdí s motorem MIG 280 a čtyřčlánkovou baterií.

Zkušenosti:

Po nezbytných úpravách plastových výlisků (v prvním případě odříznutí kajuty, opravení původního příšerně provedeného otvoru pro vkládání baterie a vytvoření dělící roviny pro přístup k pohonu a RC vybavení, v druhém případě vyztužení) jsem instaloval motory MIG 280, které jsem odrušil třemi kondenzátory 40 nF. Na motory jsem navinul dva úzké proužky papírové hnědé lepící pásky, za které jsem motor vteřiňákem přilepil k loži z plastové destičky. Protože se mi nechtělo pro tak jednoduché loďky pořizovat obousměrné regulátory, provedl jsem několik zkoušek. Výsledkem bylo zapojení, kdy na čtyřčlánkový akumulátor NiMH 1000 mAh je přímo připojen přijímač a paralelně přes reverzační zapojení dvou mikrospínačů (na 5A) pak motor. Mikrospínače jsou ovládány jedním servem, kormidlo druhým.

Jedna z lodí má instalovaný přijímač Futaba na 40 MHz a je ovládána mým vysílačem Futaba FF7 Super s HF modulem 40 MHz. Druhá z lodí má instalovaný AM přijímač ACOMS na 27 MHz a je ovládána letitým vysílačem Modela 4AM27. Antény jsou použity původní přijímačové - izolovaná lanka, přičemž vodič je vždy vyveden otvorem v palubě a je přichycen na kousek bílé trubičky z lanovodu. Ten je ukotven do balsového špalíčku a vyztužen kouskem ocelové struny (v úseku asi 20 cm od vetknutí do špalíčku). Přesahující konec antény volně visí nad vodu. Dosah obou RC systémů je více než dostatečný.

Jedna z loděk má funkční polohová světla z barevných LED diod, takže se s ní dá jezdit i za soumraku.

Loďky jezdí opravdu pěkně a dalo by se říci i spolehlivě - až do okamžiku vybití baterie. Hádejte co přestane fungovat dřív :-))) Nebezpečí ujetí loďky eliminujeme měřením délky provozu (zhruba 20 minut), přesto jsme si už s lodičkama užili docela dost srandy. Dokonce jsem lovil zatoulanou loďku i  pomocí rybářského prutu. Možná časem vymyslíme nějaké opatření a nebo pro přijímač instalujeme další baterky...